Kan inte nå servern

DALMÅLNING, Allmoge. Av Winter Carl Hansson, Yttermo, Leksand. Daterad 1793.

"Om bröllopet i Cana i Galilen anno år 1793". Duk uppfäst på pannå 144 x 132 cm.

Slitage, skador, retuscher, krackelerad.

Proveniens

Målningen uppges vara förvärvad från en gård mellan Bjursås och Sågmyra.

Litteratur

Svante Swärdström, "Dalmålaren Winter Carl Hansson", Dalarnas Hembygdsbok 1970-71, beskriven och avbildad sid 85-87.

Auktionen avslutades
Klubbat pris
18 000
S
E
K
1 589
E
U
R
1 657
USD
Utropspris
20 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Acceptpriset är uppnått
Budhistorik (9 bud)
4
12 nov 2017 21:33
18 000 SEK
5
12 nov 2017 21:33
17 500 SEK
4
12 nov 2017 21:32
17 000 SEK
5
12 nov 2017 21:31
16 500 SEK
4
12 nov 2017 21:15
16 000 SEK
3
2 nov 2017 12:46
12 000 SEK
1
2 nov 2017 9:11
7 500 SEK
2
1 nov 2017 18:17
6 700 SEK
1
1 nov 2017 12:37
6 500 SEK
Alla tider är i CEST
Köpinformation
Kontakt
Johan Jinnerot
Stockholm
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+46 8-614 08 00

Finland
+358-9-668 91 10

Kundservice